Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anthony Burgess

10. 1. 2009

Anthony Burgess /entony bérdžis/ 1917-1993

-         anglický prozaik, literární kritik, představitel i hudební skladatel

-         patřil mezi nejvýkonnější britské spisovatele, práce jsou pozoruhodné, věnuje se vážné hudbě, autorem symfonií a sonát

-         muzikál: Joyceova :Odyssea, fil.adaptace-Stanley: Kulich 1971

-         stejně jako Golding i on se zajímal o různé podoby zla

 

zlo – kde se bere, proč se objevuje, jak se projevuje

-         zkoumá zlo individualisty

-         je přesvědčen o vrozenosti zla

-         zlo společenské

 

Dílo:

 

Mechanický pomeranč

Charakteristika:

Román, kde hlavní teze jsou , že dobro je nemyslitelné bez možnosti volby mezi dobrem a zlem. Kritika díla míří proti totalitě (praktikám v textu zachyceným) vyznačující se státní institucí.Experimentálně laděné dílo podporuje zvláštnosti jazyka, psáno hybridem angličtiny a ruštiny. Pro neznalé obsahuje vysvětlení několika set základních termínů.

 

Děj:

Skupina výtržníků se pod vedením Alexe ( pod vlivem drog) dopouští násilí na občanech. Pod záminkou prosby o pomoc znásilní ženu jistého spisovatele ( který píše Mechanický pomeranč). Žena zemře. Kvůli tomuto faktu, tedy z podezření z vraždy prochází Alex léčebnou kúrou, při níž jsou neustále promítány scény „ultranásilí“ za současného podávání dávidel. Alex si vytvoří podmíněný reflex a při myšlence na násilí se mu udělá špatně. Z páchání násilí je vyléčen a vládou využit k propagandě.

 

Pár slov o filmové adaptaci:

Sex, rvačky, krádeže, zpívání, stepování, násilí. Chuligán a týpek s buřinkou na hlavě má svůj vlastní styl, jak se dobře pobavit. Obvykle však s tragickými následky pro ostatní. Alexova proměna z amorálního fracka na řádného občana s vymytým mozkem a zase zpátky je základním kamenem šokující futuristické vize budoucnosti, jež je Kubrickovou adaptací novely Anthonyho Burgesse. Nezapomenutelné záběry, dokonale zapadající hudební doprovod a fascinující, surový jazyk Alexe a jeho kámošů - to jsou atributy pomocí nichž Kubrick vytváří úchvatný příběh o naprosté ztrátě morálky.

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>