Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Irving

11. 1. 2009

John Irving /džon érving/1942

-         americký spisovatel, univerzitní profesor věnující se literární tvorbě – přednášel anglickou literaturu 19. století, držitel Oskara za dílo: Pravidla moštárny

-         narodil se jako nemanželský syn, nikdy nepoznal vlastního otce

-         ve svých 11 let byl starší ženou zneužit, vše se objevilo v jeho knihách

-         byl dvakrát ženatý, měl tři syny

 

Dílo:

Svět podle Garpa

Román líčí životní osudy fiktivního amerického občana Garpa po II.sv.v.Irving – román v románu ( tento román mu vynesl členství v Americké akademii).

            Svérázná zdravotní sestra Jenny Fieldsová rozhodne během války zplodit syna. Otcem se stane smrtelně zraněný voják Garp. Narozeného syna matka nazve po otci.

            V díle se proplétá mnoho dějových linií. Jednu ze 2 nejdůležitějších linií tvoří spletité životní osudy samotného Garpa, který se po netuctovém dospívání po boku své matky, seznamuje se s prostředím prostitutek a s nimi ho čekají první milostné zkušenosti.

            Ožení se s dcerou svého trenéra. Pevně rozhodnut živit se jako spisovatel, inspirace pro tvorbu mu poskytují události z vlastního života. Napíše prvotinu během pobytu ve Vídni. Další román je inspirován manželskou krizí.

            Garpův život je vyplněn strachem, obavou o osud rodiny, pocit vkládá i do literatury. Nešťastnou náhodou umírá při autonehodě jeho nejmladší syn. Bolestné zážitky uplynulých událostí ztvární v drsném – nejslabším díle – nejúspěšnějším.

            Druhou linií tvoří osud, život př. Garpovy matky, popíše situaci ženy v mužském světě a zkušenost svobodných žen. .

            Román končí vyústěním dvou osudů. Jenny je zastřelena během politické kampaně, Garpův život končí zbytečně ve 33 střelbou fanatičky, která se mstila za čin, jenž on nespáchal

 

Charakteristika:

19 kapitol

er forma

metoda románu v románu

tropy a figury: hyperboly, vývojový román…

 

Pravidla moštárny

Román, který líčí životní osudy skupiny lidí. Tito lidé pracují jako sezónní česači jablk. Jde o hlavního hrdinu Homera Wellse, který je ze siročince. Popisuje ztrátu nevinosti a zrání chlapce.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< listopad / 2018 >>