Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neorealismus

4. 10. 2008

Neorealismus

Jde o literární směr, který přesně charakterizuje a rozvíjí postupy, prostředky, žánry kritického realismu.

Nejvýrazněji se objevuje v Itálii po II.světové válce. Tento směr je spojen s kinematografií. Tvůrce zajímá sociální tématika. Autoři chtějí charakterizovat italské maloměšťácké prostředí. Kritizují italské fašisty, a tím se dostávají do konfliktu s tehdejší společností.Společnost je vykreslena jako drsné a dramatické prostředí. Hrdiny jsou prostí venkované.

 

Autoři:

 

Pier Paolo Pasolini 1922-1975, spisovatel, film.scenárista, autor románů i poezie

 

Darmošlapové – český překlad (Pasáci), podává mozaiku italské poválečné reality, mladí lidé na pokraji společnosti v neorealistickém pojetí

Zběsilý život – román má pevnější stavbu, primitivnost i agresivitu

 

Alberto Moravia (1907-1990)

Vlastním jménem Alberto Pincherle

Pochází ze známé židovské rodiny, 10 let pobýval ve sanatoriu – trpěl tuberkulózou kostí. Stal se zahraničním žurnalistou – byl činný v Mexiku, USA.

Navazuje na verismus – italský směr z konce 19.st., čerpající námětově z denního života a pojímající tvorbu jako pravdivý obraz skutečnosti, uplatňující se zvláště v literatuře. Řešil psychologické romány: mezilidské vztahy – odcizení člověka.

 

 

 Lhostejní – jeho prvotina zabývající se problematikou sexuality, honba za penězi a dekadence jej okamžitě proslavila. Fašistická cenzura román zakázala.

 

Římanka – román – hlavní roli hraje žena vypravěčka ( označujeme za existencionalismus), všechny postavy v románě jsou lidé nešťastní a plní strachu. Popisováno je jejich zoufalství, které je izoluje od okolního světa. Jejich představy o vlastním životě stojí v ostrém kontrastu k realitě. Pokus o vzbouření proti kruté existenci je sebevražda studenta Mina.

Adriana je prostitutka a má jedinou šanci na šťastné manželství. Nesplní se sen. Adriana navzdory kruté realitě se chce dostat z uzavřeného kruhu tím, že se rozhodne navzdory absurdní realitě mít a vychovávat zdravé dítě.

 

 Horalka –román zachycuje poslední léta II.světové války na území Itálie. Více spojenců a fašistický režim se pomalu blížil ke svému konci. Vyslovil odpor a nenávist k válce, která lidi ponižuje, trápí a zbytečně zabíjí. Ukázal otřesnou psychiku člověka v těžkých životních situacích.

 

Hlavní hrdinka Césira – římská vdova – dcera Rosetta

Společně prchají před frontou na venkov. Nečeká je nic lehkého. Césire je bojovná, statečná a nikdy se nevzdá. Nejhorší ranou osudu je okradení a znásilnění dcery.  Cesta do osvobozeného Říma se stává největším ponížením.

 

 

Konformista – obsah - dú

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>