Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický realismus

3. 10. 2008

Anglický realismus

Daniel Defoe /dýfou/ (1660-1731)

Anglický spisovatel, žurnalista, jeden ze zakladatelů románů

Pocházel z puritánská rodiny, otec obchodník, člen řeznického cechu a výrobce lojových svíček. Rodiče chtěli mít pastora, studoval, ale nestal se duchovním.

Věnoval se obchodu, několikrát vězněn, poté zkrachoval. Za své protistátní pamflety pranýřován. Byl několik let vládní agent.

 

Dílo:

Život a zvláštní podivuhodná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka Yorku.

Dílo bylo inspirováno vyprávěním o osudu Skota Alexandra Selkirka, který prožil čtyři a půl roku na neobydleném ostrově. Psáno v ich formě. Trosečník dokázal žít na pustém ostrově a dokázal se o sebe postarat a tím založil novou evropskou generaci. Zachránil a vychoval divocha Pátka.

 

Paměti kavalíra – vyprávění o fiktivním hrdinovi za 30 války

Deník morového rodu – o očitém svědku hrůzné morové nákazy v Londýně ( příběh vypráví o různých nařízeních pro dodržování karantény)

Roxana – o prostitutce ze vznešené společnosti

 

 

 

Swift Jonathan ( 1667-1745)

Pocházel z Irska, Po skončení studií se stal sekretářem  sira W.Templea.Později byl ustanoven děkanem  katedrály v Dublinu. Poslední léta života byly poznamenány šílenstvím.

Dílo:

Pohádka o kádi- ostrou kritikou, při níž rozdělili křesťany.

Gulliverovy cesty – Kapitán Lemuel navštívil 4 neznámé říše.

 

 

 

William Makepeace Thackeray /sekeri/ ( 1811-1863)

Narodil se v bohaté rodině. Cambridge nedokončil. Později studoval práva, v Paříži kresbu.Po krachu banky, kde měl uložené všechny finance, živí se jako karikaturista.

 

 

Vznešená bída – humorná analýza společnosti, kdy se měšťané chtějí podobat šlechticům.

Trh marnosti – román o životním stylu měšťanů

Kniha snobů – črty o londýnské společnosti

Thomas Hardy

(1840-1928)

Narodil se v rodině stavitele na venkově v hrabství Dorset. Rodný kraj opustil jen po dobu svého studia architektury v Londýně. Byl úspěšný stavitel, ale i spisovatel.

 

Dílo:

Neblahý Juda – Oba hrdinové Tess i Juda se stávají oběťmi společenských předsudků a netolerantnosti. Obě postavy jsou pojaty jako netolerantní a přes svou nevinnost předurčeny k záhubě. Juda se nesplní sen. Stane se přítelem Sue, která se svým mn. rozvedla. Za svou nemorálnost jsou potrestáni. Syn z prvního manželství oběsí obě jejich děti i sebe.

Závěr románu spočívává v napravení manželských slibů v původním provedení.

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< listopad / 2018 >>