Jdi na obsah Jdi na menu
 


Realismus v Rusku

10. 10. 2008

Ruský realismus

-         odraz carského samoděržaví – sociální komunismus, touha po svobodě

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809-1852)

-         realismus spojený s romantismem

dílo:

satirická komedie: Revizor – kritika úplatkářství – kritika vlastností - jako lidská hloupost, podlézavost, pokrytectví, omezenosti. Protiklad omezeného vládce města a pokrytce ( policejní direktora) a podvodníka. Byl to vychytralý prospěchář, který se vydává za revizor Chlestakov

 

román – Mrtvé duše – otřesné svědectví o nevolnictví v Rusku – o statkářích – hlavní hrdina Čičikov zbohatl skupováním „mrtvých duší“ nevolníků, za něž zdarma získal půdu v méně zalidněné oblasti.

 

Ivan Sergejevič Turgeněv  ( 1818-1883)

Povídkové pásmo – Lovcovy zápisky – rámcově rozpracované postavy, autor – lovec a jeho průvodce Jermolaj – obrazy ruské přírody a života na venkova – kritika nevolnictví – řetěz scén ze života statkářů a nevolnictví

 

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910)

Narodil se ve šlechtické rodině, studoval orientalistiku na univerzitě, zanechal toho a odešel znovu na svůj rodný statek v Jasné polaně, kde si vytvořil vlastní školu a vytvářel nový školní systém pro děti mužiků.Sám k sobě byl tvrdý, dokázal sám sebe vzdělávat a vytvářel tak díky tomu nové příběhy a později vytvářel romány.

 

Trilogii – umělecká studie vytváření lidské osobnosti

Dětství, Chlapectví, Jinošství

 

Psychologickou analýzou jsou napsány Sevastopolské  povídky – popisují zážitky z krymské války a obrany Sevastopolu, řeší otázky statečnosti a vlastenectví

 

Dílo:epopej – „román řeka“– Vojna a mír – 4 d.doby napoleonských válek, zachytil bohatou galerii postav všech vrstev společnosti. Důležitou událostí je bitva u Slavkova, tažení na Moskvu, Napoleonův ústup z Ruska,  autor zaznamenal Napoleonův pád do propasti času i dějin.Hlavní postavou byl Pierre Bezuchov, vyjadřuje názory autora na situaci děje. Hledá smysl života proti němu vystupuje další hrdina Andrej Bolkonskij.Další postavy jsou Nataša Rostová, historické postavy: generál Kutuzov, Napoleon.

 

Kozáci – zdůrazňuje lidi spojení s přírodou

 

Anna Karenina – začíná biblickým mottem „Má jest pomsta, má jest odplata“. Je koncipován ve dvou liniích, v prostoru venkova s jeho stabilními hodnotami ( Levin, Kitty) a v prostoru města s rozmachem železniční dopravy, ale i morálním rozkladem ( Vronskij a Anna).

 

Román – Vzkříšení – sociálně- kritické zaměření, autor zde vytváří úsilí kajícího se knížete Něchljudova. Něchljudov chce napravit svou vinu, svedl dívku Kaťušu Maslovovou. Jde o řešení mravní a společenské krize.

 

Naturalistická dramata:

Vláda tmy – znamenající vládu peněz, je pohromou pro patriarchální vesnici

Živá mrtvola – pranýřuje odosobněné momenty v lidském životě

 

 

Fjodor Michajlovič Dostojevskij ( 1821-1881)

Jeho osud ovlivnil tragický osud. Za revoluční hnutí byl odsouzen k smrti. Nakonec omilostněn a žil ve vězení. Posléze byl odvezen do vyhnanství na Sibiř. Měl velký zájem o nejubožejší, trpící lidi ve velkoměstě Petrohrad. Zastával filozofii pokory, soucitu, odpuštění, kterou používal ve svých dílech. Pozorování lidí dokázal precizně vykreslit psychologii postav.

Román – Zločin a trest – studie o svědomí, kde hlavní hrdina je chudý petrohradský student Rodion Raskolnikov. Pro nedostatek finančních prostředků musí přerušit studia. Chce dokončit svá studia, a tak zabije starou lichvářku i její sestru. Po těžkém vnitřním boji se přiznal ( úvaha – zda silný jedinec má právo zabít člověka, i když je to bezcenný ničema).

Využil vnitřního dialogu postav ( výčitky, úvahy).

 

Román – Bratři Karamazovi – otcovražda a hledání viníka mezi 3 syny

 

Idiot – o zchudlém šlechtici Myškinovi, kterého okolí pro jeho dobrotu označuje za idiota, ač svou osobností vyniká nad ostatní.

 

Uražení a ponížení

 

Anton Pavlovič Čechov (1860- 1904)

Zakladatel lyricko-psychologického dramatu. Chtěl, aby lyrické drama mělo potlačenou dějovost a měly tam bát lyrické partie jako patos, jemné dialogy, emocionálnost. Děj nemá tradiční syžet ( obsah). Je spíše dramatický a vyústí v tragický závěr. Lidé  ve svém nitru se snaží hledat životní jistoty.Kritika ruské společnosti a hledání perspektiv šťastného života.

 

Racek

Strýček Váňa

Tři sestry

Višňový sad

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>