Jdi na obsah Jdi na menu
 


Italský romantismus

30. 9. 2008

Italský romantismus

Odpor ke společnosti. Symboly dobra a zla, objevují se dva světy: bohatí a chudí, tyranie a násilí.

 

 

Giacomo Leopardi (1798-1837)

Básník, prozaik,filozof

Leopardi je velice rozporuplná osobnost. Pochází z aristokratické rodiny. Byl typický představitel romantického vyděděnce, neboť byl ovlivněn ztrátou náboženské víry. Jeho neustálé výkyvy nálad předznamenaly problémy duševní. Nenašel rozumné východisko, jeho nešťastné dětství, zdravotní i osobní problémy vyvrcholily společenským nepochopením. Lidé ho odsoudili, a tak byl neustále sám, tedy osamělý. Jeho život je poznamenán mnohými prohrami i útrapami. Jeho život byl zakončen nemocí a slepotou. Zemřel při morové nákaze v Neapoli.

 

Zpěvy –1831 – reflexivní lyrika, ve svých básních zachytil prožitky svého nitra. Nitro měl plné hořkého smutku, opuštění, boje, nepřátelství.

Ze střetů světa a narůstajícího fyzického utrpení vyvodil pro svoji tvorbu pesimistický závěr.

Ušlechtilé vlastenectví, marné naděje, sny-jediná jistota-konečný princip pomíjivosti. Smrt je jediný smysluplný vzdor, jediné východisko z bolesti.

Rezignoval na své neuskutečnitelné prožitky, protože nedokázal překročit hranice vlastní existence.

 

Alessandro Manzoni (1785-1873)

Básník, prozaik italského původu

Posvátné hymny 1812-1829 – napsal po návratu z Paříže, estetické novátorství, zásady romantického umění – vlastence a nábožensky založeného člověka –

Hrabě Carmagnola 1819

 

Aldelch 1822 – osudy těžce zkoušené Itálie – reálná atmosféra Itálie

 

Snoubenci – starobylý rukopis, italský venkov, nepokoje, války. Příběh vypráví o lásce. Láska je podrobena zkoušce. Španělský šlechtic chce vše zkazit, ale nepodaří se mu to. Láska zvítězí po všech útrapách a loučeních. Setkají se a začíná nový život. Symboly dobra a zla, objevují se dva světy: bohatí a chudí, tyranie a násilí.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>