Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další představitelé poezie - Rusko

10. 10. 2008

MSNC3

CÍL:

Další představitelé poezie

 

Alexandr Alexandrovič Blok ( 1880-1921)

-ruský lyrický básník, představitel symbolismu

 

dílo:

 

Verše o překrásné dámě – sbírka, opěvující věčné ženství a zduchovnělou lásku k nadpozemské bytosti

 

Dvanáct – poema, symbolistický příběh o konfliktu starého s novým, v čele 12 ruských gardistů jde Ježíš

 

Anna Achmatovová ( 1889-1966)

Ruská lyrička nenaplněného citu, vyšla ze symbolismu, představitelka tzv. akméismu ( řecky akmé – květ, vrchol). Usiluje o ozdravění symbolismu, dosažení vyššího stupně umělecké pravdy. Za občanské války byl zastřelen její muž, ve 30. letech zatčen a nespravedlivě souzen její syn. V 50 letech ona a Zoščenko vyobcován z ruské literatury

 

Poema bez hrdiny – tragický příběh sebevraždy básníka ( román ve verších)

 

Rekviem – poema – věnována všem nespravedlivě uvězněným, jejich blízkým

 

 

 

Boris Leonidovič Pasternak (1890-1960)

Syn moskevského malíře Leonida, ruský básník, prozaik – vliv symbolismus a futurismus, dostal Nobelovu cenu za literaturu 1958 – kvůli sovětské vládě ji musel neustále odmítat, pod tlakem štvavé kampaně v SSSR dal souhlas, aby v zahraničí vycházela jeho díla. Cenu převzal syn.

 

Sestra moje- život – básnická sbírka

 

Doktor Živago

Román, uveřejňovaný 1957 v Itálii,

společenský román 1.poloviny 20.století zachycující události.

Hlavní postava Jurij Andrejevič Živago je jako 10 chlapec sirotek. Román začíná pohřbem Jurijovy matky Marji Nikolajevny. O syna se nyní stará rodina Gromekova. Jurij měl velké nadání, a tak studoval gymnázium, pak medicínu. Po VŠ pracoval jako lékař, ale věnoval se literatuře. Oženil se s Toňou dcerou profesora Gromeka. Toně se narodil syn, Jurij odchází do války.

Jurij nastoupí do válečné nemocnice a seznámí se s Larisou, manželkou spolužáka Pavla Antipova. Mezi nimi vznikne cit. To se prohloubí.

Během občanské války se stává zajatcem partyzánů, musí zde pracovat jako lékař. Uprchne zpět za svou láskou Larisou. Larisa utíká pryč. Živagova manželka Toňa odjela do Francie. Myslela, že Jurij je mrtev.

Živago se vrací do Moskvy s Larisiným manželem Antipovem. Antipov se zastřelil, když se dozvěděl, že žena utekla. Živago poprosí nevlastního bratra Jevgrafa o pomoc při hledání práce. Živago zakládá novou rodinu. Umírá na infarkt v tramvaji.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>