Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poezie 1.polovina 20.století - Německo,USA

11. 10. 2008

Další představitelé poezie 1.polovina 20.století

 

Christian Morgenstern /kristian morgenštern/ (1871-1914)

Německý básník, který vystudoval práva, ekonomii, filozofii. Pracoval jako novinář i dramaturg. Přes dlouhodobé léčení podlehl tuberkulóze.

 

Šibeniční písně ( 1905, definitivně i básně z pozůstalosti 1933, 42s.)

Sbírka předjímala poetiku, dadaismus, surrealismus, expresionismus i český poetismus. Obsah je dán pravidelným rytmickým rozvržením melodie. Používá slovní hříčky, vizuální gramatické básně, které jsou složené ze znaků básnického metra.

 

Noční rybí zpěv – básně připomínající tvar označovaného předmětu

 

Trychtýře – básně abstraktní poezie vytvořené zvukově originální shluky hlásek, slabik

 

Robinson Jeffers /robinson džefrs/ ( 1887-1962)

Americký básník, jenž studoval na americké i evropské univerzitě ( medicínu, lesnictví). Před 1.světovou válkou se usadil na kalifornském pobřeží, vybudoval vlastníma rukama kamenný dům s „jestřábí věží“, kde žil. Proslul básnickými povídkami o osudech tragických hrdinů (lidí či zvířat). Alegorický a symbolický význam mají básně ve svých úvahách o problémech moderního člověka, tradičních forem lidského soužití, kritického odsudku současné civilizace.

 

 

Hřebec grošík

Cawdor

Pastýřka putující k dubnu

 

Ezra Pound /ezra paund/ ( 1885-1972)

Americký básník a esejista, který studoval románské jazyky a literaturu. Žil převážně v Evropě od roku 1918. Za druhé světové války žil v Itálii. Podporoval fašisty a spolupracoval s nimi, byl po válce 10 let vězněn v Itálii i USA. Považován za duchovní otce moderní americké poezie.

 

Zpěvy ( Cantos) – básnický cyklus, 100 lyricko-epických básní psaných volným veršem – používal metodu volného sdružování asociací spojující citace. Vytvářel parafráze literárních děl od starověku po moderní dobu s nejosobnější zpovědí. Básně byly prodchnuty jeho názory na soudobou kulturu. Hovořil o degradaci lidí, kteří podléhají moci peněz i zmechanizovaného myšlení.

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>