Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražská německá literatura

12. 1. 2009

Pražská německá literatura

-         tvoří svébytnou součást německé literatury, tvorba autorů je spojena s místem vzniku díla, působiště, Praha, židovská otázka, izolace od českého národního živlu – svézázný způsob života

 

Franz Kafka

(1883-1924)

Narodil se v Praze, Staré Město.Vystudoval práva na pražské německé univerzitě, pracoval jako úředník v Dělnické úrazové pojišťovně. Celou situaci zhoršila nemoc – tuberkulóza. Zvýšená senzitivita (citlivost) a plachost, poměry v rodině (despoticky vládl otec) ovlivňovaly jeho tvorbu.

 

Charakteristika díla:

Kompoziční volnost, víceznačnost, významová otevřenost, smysl pro věcné sdělení a konkrétní detail.

 

Dílo:

Proměna – povídka, groteskně hrůzný příběh proměny člověka v hmyz

 

V kárném táboře

Venkovský lékař

 

Proces – román, kde hlavní hrdina, drobný bankovní úředník Josef K. je obžalován za činy, které nespáchal. Nic neví, chová se jako zvíře zahnané do kouta. Znejistělý, bezbranný. Kdo je vinen, chce se dopátrat příčin svého postavení, pochopit nepochopitelné.

 

Zámek – román, v kterém zeměměřič K., chce dosáhnout přijetí do zámeckých služeb. Chce se stát plnoprávným občanem. Umírá dříve než žádost projde labyrintem nedostupných úředních institucí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Max Brod

(1884-1968)

spisovatel, který nejprve vystudoval práva, a pak se seznámil s Kafkou. Později vydával a interpretoval kulturu v Čechách, pomáhal české knize: monografie o L.Janáčkovi, dramatizace: Osudů vojáka Švejka, život Karla Sabiny.

Vlastní dílo bývá nedoceněno

 

Život plný omylů – autobiografie cenná, doklad k dějinám pražské němec.lit.

 

Franz Werfel

(1890-1945)

Rakouský prozaik, básník, dramatik narozen v Praze, ale později žil ve Vídni, zemřel v USA.

Jako Žid a antifašista unikl před nacisty. Hrdinové próz hledají cestu k nastolení spravedlivých lidských vztahů bez válek, násilí. Musí člověk žijící materialisticky zkaženém světě podstoupit pokoru a pokání.

 

Přítel světa

Jsme – sbírka, duch expresionismu

 

Ne vrah, zavražděný je vinen – novela

 

Sjezd abiturientů – román, který byl napsán na motivy viny a svědomí. Děj probíhá ve 2 časových rovinách, v 1 se odehrává aktuální příběh vyšetřování muže podezřelého  z vraždy. Zde vyšetřuje soudce, který si vzpomíná na dobu středoškolských studií a obává se odhalení viny za spáchané přečiny. Jeho tehdejší přestupek způsobil špatné činy spolužáka Adlera, který je nyní obžalován a souzen svým spolužákem.Podezření se nepotvrdí, ale soudce začne pochybovat sám o sobě. Jestli může soudit, ačkoli není bez viny.

 

40 dní – román o mravním a nešťastném boji Arménů proti turecké nadvládě, představuje aktuální protifašistické podobenství.

 

Píseň o Bernadettě – román o zázraku

 

 

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>