číslovky - opakování
Český jazyk – 9. ročník – tematický celek – tvarosloví
Cíl: číslovky
Struktura vyučovací hodiny:
Kontrola dú - 133/8
Zadání dú – 137/7
Motivace: kapitolu o číslovkách můžeme začít řízeným rozhovorem se žáky o tom, kde všude se setkávají se slovy číselného významu
Výklad: číslovky jsou slova, která vyjadřují číselný význam neboli kvantovost
Patří mezi ohebné slovní druhy, číslovky nemají vlastní skloňování , opírají se většinou o tvarové soubory podstatných či přídavných jmen, některé číslovky mají duálové skloňování, nepravidelnosti ve skloňování či se neskloňují vůbec
Číslovky vyjadřují přesný počet jsou počitatelné ( číslovky určité)
Číslovky základní – vyjadřují počet a pojmenovávají čísla. Odpovídají na otázku: kolik?
jedna | jedenáct | Dvacet jedna – jednadvacet - jedenadvacet | deset |
dvě | dvanáct | Dvacet dva - dvaadvacet | dvacet |
tři | třináct | Dvacet tři - třiadvacet | třicet |
čtyři | čtrnáct | Dvacet čtyři - čtyřiadvacet | čtyřicet |
Číslovky základní mohou být určité ( jeden, pět, sto)
Neurčité ( několik, mnoho, málo)
Velikost části a dílu z celku označují zlomky : polovina, třetina, čtvrtina, pětina, šestina, sedmina, osmina)
Číslovky souborové – označují počítané předměty sdružující se do skupin, odpovídající na otázku: Kolikerý? Kolikeré?
Určité ( jedny, dvoje, oboje, troje)
Neurčité ( několikery, několikeré)
Číslovky řadové odpovídají na otázku : Kolikátý? Označují místo v číselné řadě či umístnění v pořadí prvků téhož druhu: první etapa, třetí místo, desáté vítězství, tisící sklenka vína
Číslovky druhové – označují počet druhů: Kolikerý?
Dvoje/ dvojí, troje/ trojí – určité
Několikerý, tolikerý – neurčité
Číslovky násobné – vyjadřují násobenost děje či předmětů, odpovídající na otázku: Kolikrát? Kolikanásobný?
Dvojitý, trojitý
Dvakrát, půlkrát, jedenkrát
Cvičení tvaroslovného rozboru číslovek:
Prvním denním jídlem je snídaně. Normální člověk snídá většinou jeden jogurt, jeden či dva krajíčky chleba, misku lupínků, ovocný salát as jiné zdravé věci. To byste však museli znát Pavla! Ten toho spořádá tolik, kolik jiní za celý den: na začátek si dá hromadu míchaných vajíček a několikero druhů uzeniny – opečenou slaninu, dva párky, půlku utopence a čvrt šišky trvanlivého salámu. Po slaném musí dopřát žaludku něco sladkého.
Číslovka | Druh | Pád | Skloňování |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cvičení z učebnice:
135/1, 2
136/3
Pravopisné cvičení
- Každá v-kouřená cigareta –kracuje život o p-t a p-l minuty.
- V už-ím smyslu slova se drogou rozumí látka obv-kle obsažená ve strav-, nápojích, lécích a v některých průmyslových chemikáliích, která má schopnost m-nit funkci vy-í nervové soustavy.
- Řada výzkumů potvrzuje, že nekuřáci mají ni-í spotřebu alkoholu než kuřáci.
- Není nesprávné tvrdit, že zkušení lidé na základě rozdílů mezi mimikou a výrazem očí rozpoznají neupřímnost.
Shrnutí : vše, co víme o číslovkách
Zhodnocení cíle: především musíme znovu zopakovat pravopis číslovek
Sebehodnocení:
1. Co se mi dnes povedlo?
2. Co bych měl změnit na svém přístupu?
3. Proč bychom měli znát slovesa?
4. Budu tyto informace potřebovat ve svém osobním i profesním životě?